Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svatební dorty a koláče

30. 10. 2008

Obrazek

Dnešní svatební dorty jsou umělecká díla a mají rozmanité tvary i velikosti. Používají se různé stojany, pilíře i rozmanité dekorace. Z klasických tvarů si můžete vybrat kulatý dort, knihu, srdce, podkovu. Dnes jsou velmi žádané víceposchoďové dorty, které se skládají na sebe nebo jsou umístěné jednotlivé patra dortů na pilířích. Ty vám v dobrém cukrářství zapůjčí k objednanému dortu. Pokud si snad chcete upéct dort sami, dají se tyto pilíře a stojany zakoupit ve specializovaných potřebách pro cukráře, ale počítejte s vyšší částkou - převážná část těchto pomůcek je z dovozu.Obrazek


Zdobení dortů patří k cukrářskému umění a je potřeba hodně cviku a talentu k jejich vytvoření. Dorty se zdobí krémem nádhernými vlnkami, přepásanými proužky nebo puntíky. Pilířové dorty se mohou doplnit o živé květy, které se umísťují do speciálních nádobek mezi pilíře. Květy se ladí buď ke květinové výzdobě tabule, nebo kytici nevěsty.

Novým trendem jsou hladké dorty, přepásané pouze mašlí nebo zdobeny velmi střídmě, opět živými květy nebo marcipánovými ozdobami. K dozdobení dortu stačí umístit pouze hotovou svatební ozdobu - nevěstu s ženichem, svatební holubičky apod. Tyto hladké, marcipánem potahované dorty se nejlépe dělají z dováženého marcipánu. Je sice dražší, ale je mnohem hladší, lépe se vytahuje do různých tvarů a v bílém provedení je skutečně sněhobílý. Tvary dortů ze kterých se skládají vícepatrové dorty mohou být kulaté, ale i čtvercové. Tyto se skládají na sebe na koso.

Také svatební panenka je dnes žádaným dortem na svatebním stole. Používá se k tomu plastová panenka, která se umístí do dortu a ten se vytvaruje do úžasné sukně i s vlečkObrazekou.

Ke svatebnímu dortu se váží také některé tradice. Nejznámější je společné krájení dortu novomanželi. Nevěsta při krájení drží nůž v pravé ruce, na její ruku položí ženich svou pravici a úplně nahoře je nevěstina levá ruka. První kousek dortu ochutnává nevěsta, dá ochutnat ženichovi a teprve potom se rozdělují mezi svatebčany. Každý host musí ochutnat alespoň kousek dortu. Odmítnutí přináší smůlu novomanželům, ale i tomu kdo odmítl ochutnat.

Již doma před obřadem nebo později během svatební hostiny se patří poděkovat rodičům za vychování. K této události se dělají děkovací dorty. Může to být například kniha přímo s textem:,,DĚKUJI ZA LÁSKU, KTEROU KE MNĚ MÁTE, DĚKUJI ZA SYNA, KTERÉHO MI DÁTE". Výslužka je také jednou z tradic na kterou se někdy zapomíná. Každý z hostů má dostat domů kousek dortu nebo připravené balíčky výslužek. Tato výslužka je poděkování, že s vámi oslavili váš slavný den a odnáší si domů kousek štěstí, které jste jim touto výslužkou předali.

Obrazek

Obrazek