Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svatební zvyky a pověry

30. 10. 2008

Obrazek

Kdo co platí?

ŽENICH - Kytici nevěstě, dále pak své matce a tchyni, popř. družičkám. Snubní prsteny

NEVĚSTA - Košili ženichovi, Kapesníček ženichovi

Svatební zvyky a tradice ve svatební den

  ObrazekNevěsta má být ve svatební den oblečena do všeho nového. Znamená to, že začíná novou etapu svého života . Jednu věc má mít vypůjčenou, a to od šťastného člověka, aby měla v novém životě taky štěstí, jednu věc starou, nejčastěji to bývá rodinný šperk, jako pokračování rodinné tradice a jednu věc modrou, která symbolizují asociaci s panenkou Marií. Dnes se nejběžněji nosí modrý podvazek. Již dávno neplatí,. že má-li nevěsta svatební šaty jiné barvy než bílé, byla již vdaná. Dnes jsou velmi módní šaty barvy smetanové nebo barevné a toto bílé pravidlo je naprostý přežitek.

Noc před samotnou svatbou nemají strávit snoubenci pod stejnou střechou, i když již spolu bydlí.

Ve svatební den se nevěstě vyhradí místnost, kde do příjezdu ženicha můžou vstoupit pouze kamarádky, které ji pomáhají s oblékáním.

Matka a otec nevěsty vítají ve svém domě svatební hosty, přijímají gratulace a svatební dary. Je připraveno občerstvení. Svědci již připínají došlým hostům voničky. Platí, že všichni svatebčané musí mít na svém oděvu voničku, oba svědkové musí mít voničku výraznější než všichni ostatní. Rodiče snoubenců mohou mít také odlišnou voničku od ostatních hostů, ale nesmí mít voničku větší nebo výraznější než oba svědci. Ženich má voničku z jednoho květu svatební kytice nevěsty.

Poté, co přijede ženich spolu s rodiči, požádá rodiče nevěsty o její ruku, nastávající tchyni předává kytici. Teprve nyní se může nevěsta ukázat, ženich ji předává svatební kytici a svou voničku, kterou mu nevěsta přišpendlí na klopu, vkládá ženichovi kapesníček do kapsičky (kdysi ručně vyšívaný, dnes běžně kupovaný). Má-li ženich již jiný kapesník, např. v barvě ostatních doplňků, schovává si jej.

Poté spolu oba snoubenci poděkují rodičům za vychování svých partnerů, předává se dort za vychování.

Všichni odjíždí ke svatebnímu obřadu. Kolonu aut zahajuje auto s ženichem a jeho matkou, může byt nazdobeno panáčkem, cylindrem či jinou ozdobou. V dalších autech sedí rodiče a ostatní hosté, kolonu uzavírá auto s nevěstou a jejím otcem, které je nazdobeno - panenkou, kyticí, prsteny s kyticí,….

Po obřadu již jedou novomanželé spolu v autě nevěsty.
Obrazek
  Během slavnostního oběda pronáší otec nevěsty proslov, nejčastěji u přípitku. Po dalším chodu pronáší proslov otec ženicha. Po obědě krájí novomanželé svatební dort. Musí být tak velký, aby se na každého dostalo a nikdo nesmí odmítnout ochutnat. Novomanželům by to přineslo smůlu.

První tanec je určen novomanželům - sólo pro novomanžele. Organizaci svatebního odpoledne a zábavu má na starosti ženichův svědek a matka nevěsty, není -li určen svatební koordinátor. Svědek ženicha má na starosti také alkohol. Stará se o dolévání hostům a současně, aby některý z hostů nevypil celý bar.

Novomanželé by během večera měli pozdravit všechny přítomné hosty, se všemi krátce promluvit a posedět s nimi. Je nepřípustné, sednou -li si novomanželé s kamarády a ostatním hostům nevěnují pozornost. Zábavu představují hry, např. seznamovací, čtení telegramů a přání, rozbalovaní svatebních darů, ….

Je možné si i objednat např. vystoupení kouzelníka, šermířů, profesionálních tanečníků,….

Vybíraní peněz během svatební oslavy by mělo být max. jednou a mělo by jít o zábavu, ne se snažit hosty finančně zruinovat. Vybírat se může za taneček s nevěstou a ženichem, při dražbě svatebního podvazku, na kolíbku, …

Novomanželé odchází z oslavy kdykoli chtějí a nemusí se s nikým loučit. O předání výslužek hostům a poděkování za dary a účast se starají rodiče novomanželů a zůstávají až do konce. Novomanželé mají do 14 dnů po svatbě rozeslat svatebním hostům děkovné kartičky, popřípadě všem zúčastněným hostům poděkovat telefonicky.

 

Svatební zvyky a pověry

Nevěsta by si rozhodně neměla šít svatební šaty sama. Manželství dlouho nevydrží. Také by nevěsta neměla mít svatební šaty modré nebo fialkové barvy. Znamená to modřiny v manželství. Matka ani sestra nevěsty by neměly mít šaty stejné barvy jako nevěsta. Sestry by se neměly vdávat ve stejný den - přinese jim to smůlu.

Nevěsta má mít ve svatební den vše nové jako symbol nového počátku, kromě jedné věci půjčené - od šťastného a veselého člověka, jedné staré - jako symbol zachování rodinné tradice a jedné modré. Nejčastěji to bývá modrý podvazek.

Dá-li si nevěsta do střevíce minci, přinese to novomanželům bohatství, chce-li, aby jim láska vydržela, pak by měla přidat ještě čtyřlístek.

Nevěsta ať se ve svatební den nezdobí pravými perlami. Kolik perliček - tolik slziček. Nechce-li mít nevěsta uplakané děti a nouzi v manželství, ať si nepeče svatební dort a koláče ani nijak nepomáhá při pečení. Oba snoubenci mají poděkovat před obřadem rodičům za vychování jejich partnera a požádat o požehnání. Dostanou-li je, bude manželství šťastné.

Družičkami by měla být neprovdaná děvčata, ta by měla mít podobné šaty jako nevěsta, aby zmátla zlé duchy, kteří se snaží celý svatební den pokazit. Svatební kytici má nevěsta vidět až ve svatební den, a to až ji přinese ženich. Štěstí novomanželům nepřinese, budou-li mít do kočáru zapřažené bílé koně. Před úřadem čekají přátelé a známí. Přivážou ženichovi k noze železnou kouli nebo natáhnou před novomanžele lano. Ženich musí přátelům zaplatit a tím se vykoupit ze svých hříchů z mládí a současně si uvolní cestu.

Žádná nevěsta by neměla být smutná, když prší. Naši předkové říkali:" Když prší, prší novomanželům štěstí a když svítí ve svatební den slunce, nemůže se také nic stát, neboť sluneční paprsky přinášejí štěstí do manželství." Kdo komu první u obřadu šlápne na nohu, ten bude vládnout domácnosti. O financích bude rozhodovat ten, který první po obřadu něco koupí. Často se domlouvá s družičkami, aby měly u sebe nějakou drobnost, kterou si hned při východu z obřadní síně nebo kostela může ženich nebo nevěsta koupit. Plodnost symbolizuje čáp na komíně, dále květy a rýže, která je házena na novomanžele při opouštění úřadu.

Při opuštění úřadu vytvoří svatební hosté špalír. Mladí novomanželé musí tudy projít. Dříve se jim v tom přátelé snažili zabránit (ne násilně). Opět má tento zvyk symbolizovat překonávání nesnází v manželství. Ženich má nevěstu přenést přes práh na hostinu i do domácnosti. Přelstí tím zlé duchy, kteří se snaží vloudit do domu.

Rozkrojení svatebního dortu je jednou z nejstarších tradic, které souvisí se svatbou. Dnešní klasický dort pochází z jednoho druhu těsta, který byl u starých Římanů důležitou součástí svatební ceremonie. Koláč byl rozdělen na malé kousky a ty hozeny přes hlavu nevěsty. Hosté pak drobky posbírali a snědli. Tento rituál měl prosit bohy, aby požehnali mladému páru spoustu dětí. Hlavní částí koláče byl totiž určitý druh mouky. Obilí bylo tenkrát symbolem plodnosti a hojnosti.

Aby manželství vydrželo, musí nevěsta i ženich okusit svatební dort. Přítomní svatební hosté nesmí svatební dort odmítnou. Jemu i snoubencům by to přineslo smůlu. Únos nevěsty symbolizuje dívčino odloučení od rodičů. Přátelé novomanželů unesou nevěstu. Ženich ji hledá a až ji najde, musí zaplatit výkupné. Tuto akci doporučujeme časově ohraničit, aby ostatní hosté dlouho nečekali na nevěstin návrat. Chýlí-li se svatební hostina ke konci, hodí nevěsta svatební kytici za hlavu mezi svatebčany. Ta svobodná dívka, která ji chytí, bude příští nevěstou.